Android İçin En İyi Ebeveyn Kontrol Programları

parental controlTeknolojik cihazların yaygınlaşması her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da öte yandan çocuklarımız için de tehlikeli durumlara yol açabiliyor. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklar için çevrimiçi güvenlik sağlayacak olan bir ebeveyn kontrol programı kullanmak en doğrusu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre pandemi döneminin başında çocukların genel internet kullanımı %250 artış göstermiş. Bu yüzden anne babalar bu dönemde çok daha dikkatli olmalı ve güvenilir bir aile takip programı kullanarak çocuklarının güvende olduğundan emin olmalı.

Bu yazıda öncelikle çocuklar için çevrimiçi güvenlik nasıl sağlanır ve siber zorbalığın çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir sorularını cevapladık. Sonrasında sizin için araştırıp deneyimlediğimiz en iyi Android kontrol programlarını listeledik.

Çocuklar için çevrimiçi güvenlik sağlamak adına dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarımızın masum bir şekilde internette gezinmesi her zaman iyi sonuçlanmayabilir. Kötü niyetli insanlarla dolu internet maalesef çocuklarımız için büyük tehlike arz etmekte. Bu noktada size bir internet takip programı yardımcı olabilir.

Peki neden çocuklarımızın internet ve telefon aktivitelerini kontrol etmeliyiz? Çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri tehlikeler nelerdir? Kısaca göz atalım:

 • Sosyal medya üzerinden siber zorbalık.
 • Yaşları için uygun olmayan cinsel ya da diğer uygunsuz içerikler.
 • Kişisel bilgilerin ve kimlik bilgilerinin paylaşılması.
 • Sosyal medya ya da oyun üzerinden dolandırıcılık.

Bu risklere bakıldığında aslında teknolojinin hayatımızı ne kadar kötü etkileyebileceğini görüyoruz. Ebeveyn kontrolü çocukları bu tür tehlikelerden korumak için büyük önem arz ediyor. Çocuğunuzun telefonunu nasıl çocuk takip cihazı olarak kullanabileceğinizi yazının devamında anlattık.

Siber Zorbalık Çocuğunuzu Nasıl Etkileyebilir?

Çocuklarımızın internet üzerinden iletişime geçtiği kişilere dikkat etmeliyiz. Özellikle gerçek hayatta tanımadığı sanal bir arkadaşı olup olmadığından emin olmalıyız çünkü özellikle sosyal medya platformları çok sayıda siber zorbaya da ev sahipliği yapıyor.

Peki eğer çocuğunuz iyi takip edilmezse ve siber zorbalığa maruz kalırsa bu durum çocuğunuzda uzun vadede ne gibi etkiler bırakabilir? Sizin için kısa ve öz bir şekilde listeledik:

 • Yalnızlık duygusu.
 • Okuldan soyutlanma ve akademik başarısızlık.
 • Depresyon.
 • Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımı.
 • İçine kapanma ve aile iletişiminin zayıflaması.
 • Sosyal ve duygusal çöküntü.

Android İçin en İyi Ebeveyn Kontrol Programları Nelerdir?

Eğer çocuğunuz Android bir cihaz kullanıyorsa sizin için araştırıp denediğimiz bu ebeveyn kontrol programlarından birini hemen siz de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki çok sayıda çocuk takip uygulaması içeren piyasada en iyi Android kontrol programı hangisi? Siz de aşağıdaki güvenilirliğinden emin olduğumuz için sıralamış olduğumuz programlardan birini seçerek çocuğunuzun güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

mSpy

mspy app
1 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile piyasadaki en iyi ebeveyn takip programı olarak bilinen mSpy, çocuğumun telefonunu nasıl takip ederim diye düşünen ebeveynlere pek çok gelişmiş özellik sunuyor.

Root ya da jailbreak gibi işlemlere gerek duymadan 5 dakikadan az bir sürede mSpy’ın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Çocuğunuzun telefon aktivitelerini kendi cihazınıza kurmuş olduğunuz kontrol paneline ileterek etkili bir ebeveyn kontrolü sağlar.

mSpy sayesinde çocuğunuzu yukarıda bahsetmiş olduğumuz riskli durumlardan koruyabilirsiniz. Örneğin cinsel içerikli siteleri engelleme programı indirmek yerine bunu mSpy kontrol paneli üzerinden yapmak oldukça basit.

mSpy’ın tek dezavantajı olarak görülen konu fiyatlandırması fakat hiç şüphesiz ki ödemiş olduğunuz miktarın karşılığını 7/24 üst düzey müşteri hizmetleri ve gelişmiş özellikler ile fazlasıyla alacaksınız.

Google Family Link

google family link android
Çocuğunuzun sağlıklı dijital alışkanlıklar kazanmasını ve yaşına uygun olmayan içeriklerden uzak kalmasını sağlayan Google Family Link ile çocuğunuzun telefon aktivitelerini yönetebilirsiniz. Filtreleme, engelleme ve gözlemleme özellikleriyle çocuğunuzu iyi içeriklere yönlendirebilirsiniz.

Google Family Link ücretsiz bir uygulama fakat diğer ebeveyn kontrol programlarına göre oldukça kısıtlı özelliklere sahip. Örneğin tarayıcı geçmişini, mesajlaşmaları ya da aramaları görüntüleyemiyorsunuz. Ayrıca gizli çalışmadığı için çocuğunuz kontrol edildiğini biliyor olacak.

SpyBubble

spybubble
Bir diğer popüler ebeveyn takip programı SpyBubble, kullanıcılarına tek üyelik ile birden fazla cihazı takip etme imkanı sunuyor. Hedef cihazdaki pek çok veriye ulaşmanızı sağlayan SpyBubble, piyasada sık tercih edilen bir çocuk takip sistemi.

SpyBubble diğerlerinden farklı olarak telefonda konum servisleri açıksa aramanın yapıldığı konumu görüntüleme imkanı sunuyor. Ayrıca mesajları gizleme programı kullanılsa bile siz verilere ulaşabiliyorsunuz.

Fakat SpyBubble diğer kontrol programlarına daha az özelliğe sahip ve kullanıcılardan alınan geri dönütlere göre takip edilen cihazın bataryasını zayıflatabiliyor.

Net Nanny

net nanny android
Kolay kurulumu ve kişiselleştirilebilen paneliyle Net Nanny, ebeveynlerin tercih edebileceği bir takip programı. Android cihazlarla uyumlu olarak çalışır ve konumdan sosyal medya hesaplarına kadar çocuğunuzun telefonundaki birçok veriye ulaşmanızı sağlar.

Uygulama engelleme, ekran süresi sınırlama ve web filtreleme özellikleri ile çocuğunuzun uygunsuz içeriklerle karşılaşmamasını sağlayabilirsiniz. Fakat web filtreleme özelliği gelişmiş seçenekler sunmuyor ve piyasadaki takip programlarına göre pahalı görünüyor.

En Güvenilir Ebeveyn Kontrol Uygulaması Hangisidir?

Ebeveyn takip programları, çocuğunuzun telefonundaki aktiviteleri görüntülemenin yanı sıra onu tehlikeli ve uygunsuz durumlardan korumak için filtreleme, engelleme ve sınırlama gibi özellikleri kullanmanızı da sağlar.

Bu programlar çocuk takip açısından karşılaştırıldığında mSpy piyasadaki diğer programların önüne geçiyor. Gelişmiş özellikleri ve makul fiyatlandırması ile size eşsiz bir deneyim sağlıyor. Android uygulamaların çoğunda olmayan özellikleri sunuyor ve güvenlik açısından en iyi ebeveyn kontrol programı olduğu biliniyor.

Ebeveyn Kontrol Programı İle ne Elde Edebilirsiniz?

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre her 5 çocuktan 1’i siber zorbalığa maruz kalıyor. Çocuklarda psikolojik ve fiziksel zararlara yol açabilecek siber zorbalığın yaygın olması ebeveynlerin daha dikkatli olması gerektiğine işaret ediyor.

Peki bu ebeveyn kontrol programlarının avantajları nelerdir? Çocuğunuzla ilgili ne tür bilgiler sağlar? Başlıca şöyle:

 • Sosyal medya aktivitelerini ve mesajları görüntüleme.
 • Anlık ve geçmişe dönük GPS konum takibi.
 • Detaylı arama geçmişine erişim.
 • Uygunsuz içerik ve internet sitelerini engelleme.
 • Tarayıcı geçmişini inceleme.
 • Multimedya dosyalara erişim.

Sonuç

Eğer siz de anne baba olarak çocuğunuzun internette güvenli bir şekilde vakit geçirdiğinden emin olmak istiyorsanız mutlaka mSpy gibi gelişmiş bir uygulamayı denemelisiniz. Çocuğunuzu huzursuz etmeden Instagram’da takip etmediğim halde takip ediyorum demek istiyorsanız bu takip programları tam size göre.